he

ביטוח רכב

ביטוח רכב בישראל מתחלק לשלושה סעיפים עיקריים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. ביטוח חובה חל על כל נהג, ולמעשה אסור לצאת אפילו מהחנייה ללא ביטוח חובה בתוקף. לעומת זאת ביטוח מקיף הוא אופציונלי – הנהג רשאי להחליט אם הוא מעוניין לשלם עבורו או לא. ביטוח צד גימל נמצא כבר בתוך הביטוח המקיף – כשניתן לרכוש אותו בנפרד למי שלא רוצה לעשות ביטוח מקיף אבל כן מעוניין בהגנה ביטוחית כלשהי, לצד החובה. במאמר זה נסביר מדוע חשוב לעשות ביטוח מקיף למרות שזו לא חובה, ובאיזה מקרים עדיף לרכוש רק את פוליסת צד ג'.

איך לעשות ביטוח רכב

ביטוח רכב אפשר לעשות דרך האתר של חברת הביטוח, דרך נציג שירות או דרך סוכן ביטוח. הקלות בה ניתן לעשות ביטוח רכב יכולה להטעות אתכם, ולגרור אתכם לעשות ביטוח יקר מדי, או בעל טווח כיסוי לא מספיק עמוק. חשוב להבין על מה חותמים: מאחר וביטוח רכב הוא ביטוח שאנחנו חייבים לעשות בכל שנה מחדש, לרובנו יש נטייה להמשיך באותה חברת ביטוח שנה אחרי שנה בלי לבדוק את הפוליסה, בלי להבין אם אנחנו אכן מקבלים את המחיר הכי נוח, אם ההשתתפות העצמית אכן נמוכה ואם הכיסוי הביטוחי מספיק רחב. בדיקה מעמיקה של הפוליסה בשילוב השוואת מחירי כל הפוליסות יאפשרו לכם להבין אם הפוליסה המוצעת לכם אכן טובה. כמובן שמומלץ להתייעץ גם עם סוכן ביטוח, שכן יש סעיפים שלא רלוונטיים עבורכם וחבל שתשלמו עליהם, ומצד שני, סעיפים חשובים שאולי כן קיימים בפוליסה, אך לא יוכלו לעזור לכם במקרה של תביעה בגלל "אותיות קטנות" שלא קראתם, או לא הבנתם את המשמעות שלהן.

מה צריכים לדעת על ביטוח רכב בישראל     

בישראל, כמו בארצות הברית וכמו ברוב מדינות אירופה, חל חוק ביטוח חובה, שמגן בעיקר מנזקי גוף, מפצה ומסייע לאנשים שהיו מעורבים בתאונה, בין אם הם ישבו ליד הנהג, נהגו ברכב השני או בדיוק חצו את הכביש. אם לנהג שעשה תאונה אין ביטוח חובה, המדינה תשלם לכל הנפגעים מקרן "קרנית", ולאחר מכן תתבע את הכסף מאותו נהג פוגע, כולל קנס.

אילו מסמכים צריך להגיש לצורך הצטרפות לביטוח רכב

יש מספר סוגי ביטוח רכב, אך רובם דורשים רק רישיון נהיגה. כל השאר נעשה באופן ממוחשב, כמו למשל אופן התשלום, הבדיקה של העבר הביטוחי ועוד. לעיתים כן צריך להדפיס את העבר מאתר הר הביטוח, כדי להוכיח עבר נקי מתאונות וכדי לקבל הנחה בביטוח מקיף.

ביטוח חובה

נהיגה ללא ביטוח היא עבירה על החוק, וכן מומלץ לחדש את הביטוח כחודש לפני שפג תוקף הביטוח חובה. אל דאגה, הוא לא ייכנס לתוקף עד היום בו תגדירו לו, וגם לא תשלמו עליו לפני יום זה. הפוליסה של ביטוח חובה היא אחידה בין כולם. המחיר לעומת זאת, לא.

ביטוח מקיף

ביטוח מקיף שומר עליכם בכל מקרה שבו נגרם נזק לרכב שלכם, או לרכב של אדם אחר בגללכם (דרך רכיב ביטוחי של צד ג'). הפוליסה גם נקראת ביטוח גניבת רכב, שכן היא מפצה אתכם במקרה שגונבים לכם את הרכב, גונבים מתוך הרכב או שקורה לו משהו (למשל, נופל עליו עץ). חשוב מאוד לעשות את הביטוח הזה, כי גם אם אתם נהגים מאוד זהירים אתם עלולים להיקלע לסיטואציה בה תפגעו ברכב אחר, או שייגרם לרכב שלכם נזק רב, מבלי שיהיה צד ג' שישלם עליו. בשני המקרים אתם עלולים להגיע להוצאות אדירות, שללא ביטוח מקיף ייצאו מהכיס שלכם.

צד ג

אם יש לכם רכב ישן מאוד, אין לכם סיבה לעשות ביטוח מקיף, מאחר והביטוח עלול לעלות לכם יותר מעלות הרכב עצמו. במקרה כזה כדאי לכם לעשות ביטוח צד ג' (שזול בהרבה מביטוח מקיף), ששומר עליכם במקרה שתהיו מעורבים בתאונה באשמתכם. אומנם לא תקבלו כסף לתיקון הרכב שלכם כמו בביטוח מקיף, אך גם לא תצטרכו לשלם עבור התיקונים של הרכב השני.

  נשארו לכם שאלות?
  אנחנו מוכנים לענות על הכל!
  קטרינה דורום
  מומחית ביטוח
  שאלות נפוצות
  השאלות הפופולריות ביותר בנושא ביטוח בישראל
  ?כמה עולה ביטוח

  ביטוח של אוטו תלוי במספר גדול של משתנים: בן כמה הנהג (נהגים צעירים וחדשים משלמים יותר), והאם היו לו עבירות תנועה / האם היה מעורב בתאונות. בנוסף גילו של הרכב (רכב ישן עולה לביטוח יותר, כיוון שיותר מסובך למצוא לו חלקים חלופיים, אין לו מערכת בטיחות וכו'), מצבו של הרכב, איזה מותג (האם הוא גניב) וכן הלאה.

  ?אפשר לעשות ביטוח אונליין

  כן, ולמעשה מרבית הנהגים לא בוחרים לבדוק בכל שנה מחדש את פוליסת ביטוח רכב שלהם ועד כמה היא משתלמת, אלא נכנסים לאתר בו הם מבוטחים ועושים ביטוח רכב באינטרנט.

  ?באיזה ביטוח לבחור

  קשה לענות על השאלה הזו כיוון שבכל שנה פוליסות הרכב של חברות הביטוח משתנות, ולכן ההמלצה הטובה יותר היא להתייעץ עם סוכן הביטוח ולעשות השוואות של פוליסות ביטוח לרכב דרך מנועי השוואות.